Jak připravit vizitky pro tisk?

Máte již nápad, logo a počáteční koncept pro vizitku? Už jste si vybrali online tiskárnu? Skvělé! Nyní je čas připravit vaše soubory pro tisk. Co si pamatovat a jak se vyhnout nákladným chybám? Zde je několik praktických informací.

Jaký formát by měla mít vizitka?

Vizitky se nejčastěji tisknou ve formátu 85 x 55 nebo 90 x 50 mm. Stojí za to držet se těchto formátů, protože jsou univerzální a hodí se pro většinu vizitek, peněženek nebo jiných materiálů s odsazením karet (např. základek, katalogů).

Při objednávce vizitek online můžeme obvykle používat hotové makety vizitek, ale vždy stojí za to zajistit, abychom v našem souboru použili přesah a vniterní okraje.

  • Přesah

Toto je plocha (obvykle asi 2 mm) přidaná ke každé hraně návrhu. Jsou odstraněny při řezání listů, ale jsou nezbytné pro správnou přípravu každého profesionálního tisku. Nezapomeňte přitáhnout pozadí až k přesahu (zabráníte tak zbarvení bílých nepotištěných pruhů).

  • Vnitřní bezpečnostní rezerva

Nejčastěji je to 3 mm od okraje každé strany. Vnitřní okrajová oblast by neměla obsahovat žádné relevantní informace (např. texty, fotografie nebo loga). Používá se ke snížení rizika zřezání důležitých prvků při řezání listů.

Na závěr

Vhodná velikost vizitky je netto (cílový) formát plus přesah (brutto formát), s přihlédnutím k vnitřní bezpečnostní rezervě.

 

Chcete perfektní vizitku? Objednejte si výroba vizitek osvědčené společnosti!

 

Jaké dpi při tisku vizitek?

Co je dpi? Dpi nebo dots per inch (přesně označující počet bodů na 1 cal). Toto opatření umožňuje určit rozlišení souborů – tzn. hustotu bodů na tištěných listech (ale také plotrech a sadách obrázků). Často je táto hodnota zaměňována nebo zaměnitelně používána s ppi, tzn. (pixels per inch) – tzn. s mírou určování rastrových rozlišení (rozlišení pozorovaných na monitorech).

Jaké dpi je optimální při tisku vizitek? Předpokládá se, že tato hodnota by měla být alespoň 300 dpi – a stojí za to se jí držet. V opačném případě bude náš soubor odmítnut společností pro online tisk – nebo tisk odmítnete vy pro špatnou kvalitu tisku.

 

Co si musíte pamatovat, když posíláte vizitky do online tiskáren?

Výhodou online tiskáren jsou speciální systémy, které automaticky ověřují správnost našeho souboru. Ani ten nejlepší program však nezachytí všechny chyby a, jak víte, je to prostě ztráta času na opravy. Před odesláním vizitky k ověření – promyslete koncept a přizpůsobte jej požadavkům dané online tiskárny.

  1. Zvažte, zda chcete jednostranný nebo oboustranný tisk, barevný nebo monochromatický (např. světlý tisk na tmavém pozadí). Je třeba připomenout pojmy používané v online tiskárnách. Nejlepší je vysvětlit je pomocí příkladů – např. 4/4 vizitka je vizitka s barevným oboustranným tiskem – číslo 4 pochází ze 4 barev CMYK. Termín 1/0 je jednostranný tisk s jednou barvou.
  2. Vizitky lze (a to stojí za to) dodatečně vylepšit, například jejich potaženým fólií (lesklý nebo matný) nebo UV selektivním lakem (extrakční detaily). Plus 10 pro efekt WOW také dává možnost zaokrouhlit rohy vizitek. Dostupné možnosti upřesnění vizitek lze zobrazit online nebo objednáním speciální šablony.
  3. Co ještě? I klasické formáty vizitek mohou být zajímavé. Vizitky si například můžete objednat na ozdobný papír – různé tloušťky, barvy a textury (např. plsti, metalizace, stříbra nebo slonoviny). Velmi efektivní jsou také vizitky s barevným středem (nazývané také vrstvené nebo vícevrstvé) nebo vizitky s magnetickým zadem.

Je to tak zábavné – a nyní uvedeme nejdůležitější body, které stojí za kontrolu před odesláním projektu do online tiskárny. Pamatujte, udělejte to – a uvidíte, jak vaše vizitky hrdě reprezentují vás a vaši společnost (a konkurenty budou plakat slzami žárlivosti).

 

Shrňme – co si pamatovat při přípravě souborů pro online tisk?

  • Místo RGB použijte barevný prostor CMYK
  • Nahraďte všechna písma křivkami
  • Pamatujte, že pokud používáte tisk na tmavé povrchy, vyplatí se použít bílý podtisk (tento lze uložit, např. v případě oboustranné vizitky, jako – 5/5 (4 + bílá/4+bílá))
  • Tisk vizitek na papír o hmotnosti nejméně 250 g
  • Návrhy vizitek odešlete v souborech TIFF nebo PDF.

Napsat komentář