Jak to funguje? Ofsetový tisk

Pokud vám samo projektování pro tisk nestačí a chtěli byste vědět, jak se to, co vidíte na obrazovce počítače, mění v katalog, plakát nebo brožuru, rád vás pozvu na cestu do světa polygrafie. V nové sérii příspěvků se naučíme obecné základy technologií používaných moderními polygrafickými společnostmi, jako je Justprint.

Litografie – starší sestra ofsetu

Dnešní průmyslový ofset ´pochází z litografie vynalezené v 18. století německým hercem a dramatikem Aloisem Senefelderem. Autor se rozhodl, že existující v jeho době metody tisku jsou tak jednoduché, že zkusí sám publikovat svá díla, aby snížil náklady. Samostatné provedení tiskových forem na měděných deskách se však ukázalo být poněkud složitější, než předpokládal, takže v rámci výcviku kreslil otisky na leštěných vápencových deskách.

Počátky ofsetového tisku

Opět zafungovala náhoda: jednoho dne někdo zapomněl vložit list papíru mezi kámen a gumu, takže se vzorec odrazil na dotlaku. Guma přijala barvu a další list byl „potištěn“ po obou stranách: na jedné straně kamennou matricí, na druhé gumovým dotlakem. Ukázalo se, že otisk zanechaný gumou dává mnohem jasnější a kvalitnější vzor. Kromě toho má matrice přímý kontakt pouze s gumou, nikoli s papírem, neotírá se a slouží déle.

Jak funguje ofsetový stroj?

Základním prvkem ofsetového stroje je tzv. tisková jednotka, tedy soustava válců a cylindrů. V každé soustavě jsou tři válce: formový, na němž se umísťuje matrice; střední – gumový; a tlakový. Jsou doprovázeny složitými válečkovými systémy, které distribuují barvy a zvlhčovací roztok do formového válce. V případě, že stroj má lakovací jednotku, je umístěna jako poslední. Posiluje tisk a dává mu další estetickou hodnotu. Potištěné a lakované listy přistávají na paletě na konci stroje. V ofsetu jsou nejběžnější jednostranné stroje, takže když celý náklad „opustí“ stroj, listy se převrátí a celý proces se znovu opakuje a tiskne se na druhou stranu.

Napsat komentář